|
موقعیت شما: درباره ما » سخن مدیرکل
 سایر اطلاعات مرتبط

 

  سخن مدیرکل

 منشور اخلاقی راه و شهرسازی

 مدیران اسبق اداره کل راه و شهرسازی 

                                                                 

 
 

 
 سخن مدیرکل

 

سخن مدیرکل:


اصفهان، این مهد تمدن و فرهنگ ایران زمین، از دیرباز با ارزش‌ترین آثار تاریخی و معماری را در دل خود جای داده و طی قرون و اعصار متمادی هماره خاستگاه هنرمندان و صنعتگران چیره‌دست و بلند آوازه‌ای بوده است که هر یک آثاری نفیس و بی‌بدیل از خود برجای گذاشته و نقش‌هایی بدیع وماندگار بر تار و پود حیات فرهنگی و تاریخی این بوم کهن انداخته‌اند.

صنایع دستی اصفهان، تجسم و تبلور ذوق‌های سرشار، نازک خیالی‌های پر راز و رمز و خلاقیت‌های شگفت‌انگیز هنرمندان بزرگ و نام‌آوری است که در گذرگاه تاریخ همچون اختران شبگرد بر پهنه آسمان هنر خوش ‌درخشیده‌اند.

مسیر تکاملی حکمت، فکرت و هنر درعالی‌ترین وجه مرتبتی خود، اصفهان را سرآمد شهرهای تاریخی جهان نموده و موقعیت‌های مطلوب ویژه‌ای را در آن ایجاد کرده است که هیچگاه شمع شب‌افروز هنر از تندبادحوادث تاریخی خاموش نگردد.

ابتکار و خلاقیت، خردورزی، تولید فکرو نوزایی اندیشه ریشه در تاریخ اصفهان دارد و از این رو ژرف‌اندیشی و ظهور و بروز رویدادهای بزرگ علمی و فرهنگی در تاریخ تحولات این استان پیشینه و پشتوانه‌ای غنی دارد.

اصفهان نه تنها در زمینه هنرهای دستی و خلق آثار بزرگ معماری گوی سبقت را از شهرهای بزرگ تاریخی جهان ربوده، بلکه درصنعت کشور نیز طلایه‌دار بوده و برای نخستین‌بار در عصر صفویه خشت بنای صنعت چاپ در سطوح ملی و بین‌المللی ارتقاء یافته است.

توسعه صنعتی از حدود نیم قرن پیش دراین سامان پای گرفت و در این رهگذر با احداث ذوب‌آهن به عنوان صنعت مادر و پس ازآن مجتمع صنایع فولاد مبارکه، پالایشگاه، پلی‌اکریل و سایر صنایع بزرگ و کوچک، موجب گردید تا استان اصفهان به یکی از قطب‌های بزرگ صنعتی کشور تبدیل شود و از تجمع وتلفیق این ویژگیهای ممتاز، افزون بر تقویت جاذبه‌های غنی گردشگری، رونق و شکوفایی فعالیت‌های اقتصادی آن رو به فزونی نهد و اسباب سرمایه‌گذاری های داخلی و خارجی دربخش صنعت و تجارت مهیا گردد.

ازسوی دیگر به سبب توسعه و تحکیم زیرساختهای علمی و تأسیس دانشگاهها معتبر در این استان، اعتبار ملی و فراملی آن در بخش تولیدعلم و تربیت نیروهای متخصص و کارآزموده به مرحله کمال رسیده، همچنین قوام و دوام یک سلسله تحقیقات و پژوهش‌های پایدار علمی منجر و منتج به بروز خلاقیت‌های غرورآفرینی همچون مرکز رویان و کسب موفقیت‌های بزرگ و درخشان دیگر در کشفیات مهم وارزنده علمی و تحکیم و تثبیت مبانی اقتصاد دانش بنیان شد.

صنعت ساختمان نیز در فرآیند توسعه پایداری که متکی به تجارب گرانبهای تاریخی و مبتنی بر پویش‌ها و پژوهشهای دامنه‌دارعلمی روز جهان بوده است، مراحل رونق و اعتلای روزافزون را پشت سر نهاده و به مراتب کمال نزدیک شده است.

گفتنی است در طراحی و احداث بناهای جدید عناصر و مولفه‌های مهمی همچون آمایش شهری، تقارن و توازن در ساختارها، طراحی‌های متناسب با هویت تاریخی و معماری اصفهان در کانون توجه قرار گرفته به گونه‌ای که وجود آن در کنار ابنیه تاریخی، جلوه‌های زیبا و دلفروزی به این شهر و استان بخشیده است.

تحقق این موقعیت‌های چشمگیر، نه تنها مبین رفعت و علو جایگاه معماری و شهرسازی اصفهان و در مقیاس‌های بین‌المللی معرف استحکام زیرساختها و پویایی و جهت‌گیری اقتصادی این استان است، بلکه آشکارا دلالت بر شکوفائی اندیشه‌های خلاق در عرصه شهرسازی و معماری دارد.

علاوه بر آنچه اجمالاً به آن اشارت رفت، ظرفیت‌های حمل و نقل جاده‌ای این استان که در مسیر کریدور شمالی- جنوبی کشورقرار گرفته است. نقش مهم و بسزائی را در حمل و نقل بار و مسافر و رونق مبادلات اقتصادی و تجاری کشور ایفا می‌کند و همواره جایگاه خاصی را در بهبود و توسعه حمل ونقل کشوری به خود اختصاص داده است.